Beszédek
2013. május 26.

Áder János köztársasági elnök beszéde a Bolyai-díj átadásán

S hogy tudományos értelemben Bolyai csakugyan milyen bátor volt, elég, ha kora matematikafejedelmével, Gauss-szal való levélváltására gondolunk. Amikor megírta neki a nem euklideszi geometriával kapcsolatos felfedezését, Gauss sokáig késő válaszában azt írta, hogy ő is hasonló megállapításokra jutott, de nem volt bátorsága leírni őket. Nem volt bátorsága, ami azt jelenti, hogy a felismerés képtelennek tűnt a matematika fejedelmének szemében. Olyannyira képtelenségnek, hogy úgy gondolhatta, ezzel talán tekintélyét is kockára tenné.

Bolyai azonban kimondta és leírta az általa feltárt új igazságot. Nemcsak lángész volt tehát, hanem bátor és lángoló lélek is lakozott benne. Csakis ennek köszönhetően válhatott azzá, amivé lett, amivé lennie kellett. Még akkor is, ha lelke nemcsak az igazságért lobogott oly nagyon, hanem olykor bizony az asszonyi szíveket is megperzselte.

Élete nem volt mentes a viharoktól, világszerte elismert életművével azonban csakugyan új világot hozott létre. Bolyai János így és ezzel vált méltóvá arra, hogy a magyar tudományosság jelképe lehessen.

De a Bolyai-díj nemcsak névadójának köszönheti egyedülálló rangját. Megbecsülését növeli az is, hogy ezt a díjat egy kizárólag tudósokból álló testület ítéli oda az arra érdemeseknek.

A kitüntettek névsora 1997 óta kétévente gyarapodik egy-egy újabb magyar tudós nevével, de ez a névsor máris olyan, hogy alighanem a világ bármely tudósa szívesen beletartozna. Mi pedig azért gyűltünk össze, hogy a mai napon ezt a névsort egy újabb névvel gyarapítsuk.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Isteni adomány, hogy mi emberek több alapvetően szellemi természetű anyag boldog birtokosai is vagyunk. Ilyen egyszerre szellemi és anyagi természetű dolog például a nyelvünk, és ilyen az bonyolult szerkezet is, amit emberi agynak hívunk. Különleges kincs mindkettő. Ezeknek köszönhető emberi mivoltunk.

Hiszen épp úgy, ahogy a nyelv is olyasvalami, ami nemcsak a világ, hanem önmaga leírására is képes, alighanem csak az emberi agy képes arra, hogy feltárja és megértse saját működését.

Az az ember pedig, akinek nevét mától a Bolyai-díj büszke kitüntetettjei között jegyzik majd a tudománytörténetben, a világhírű magyar agykutatók nyomdokain haladva azt kutatja, pontosan mi és hogyan is történik a világegyetem ama különös, zegzugos helyén, ott, ahol a gondolataink laknak. Egy olyan fiatalos lendületű magyar tudósról van szó, aki már eddigi munkásságával, tudományos teljesítményével is világszerte megbecsülést szerzett.

Ő Nusser Zoltán, aki az idegsejtek közötti kommunikáció folyamatait kutatja.

Kívánom, hogy kutatásai során a jövőben is legyen bátor és kitartó igazságkeresője a hazai agykutatásnak! Kívánom, hogy kutatási eredményei a jövőben is váljanak méltóvá a hazai és a nemzetközi tudományos élet figyelmére és elismerésére!

Tisztelt új Bolyai-díjas kutatónk!

Valamennyi honfitársam nevében őszinte szívvel gratulálok Önnek!