Személyes

„…bár szabadon gondolkodhatunk és cselekedhetünk, mégsem élhetünk kizárólag saját törvényeink szerint. Tudomásul kell venni, hogy felelősek vagyunk egymásért és közös boldogulásunkért. Ennek felismerésével válunk nyitottá, s tudunk különbséget tenni jó és rossz, hasznos és ártalmas, igaz és talmi között.”

Dr. Áder János

Áder János 1959. május 9-én született Csornán. A család a rábaközi emberek hagyományait követve a tudás, a szorgalom és a teljesítmény tiszteletén nyugvó értékek szerint élt. Szülővárosában kezdte tanulmányait, majd a győri Révai Miklós Gimnáziumban szerzett érettségi bizonyítványt. Sikeresen felvételizett az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karára.

Sikeresen felvételizett az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karára. A családfő korai elvesztése miatt szükségessé vált, hogy az egyetem mellett munkát is vállaljon. 1983-ban szerzett jogi diplomát cum laude minősítéssel.

A családfő korai elvesztése miatt szükségessé vált, hogy az egyetem mellett
munkát is vállaljon. 1983-ban szerzett jogi diplomát cum laude minősítéssel.

1984-ben vette feleségül Herczegh Anitát, a házasságból négy gyermek született.

Áder János a főváros lakásügyi osztályán kezdett dolgozni, innen vezetett útja a Magyar Tudományos Akadémia Szociológiai Kutatóintézetébe.

Részt vett a történelmi jelentőségű 1987-es lakiteleki találkozón, majd az 1989-es Ellenzéki és Nemzeti Kerekasztal-tárgyalásokon is, ahol fontos szerepe volt a demokratikus választási rendszer kidolgozásában.

Az első szabad országgyűlési választáson, 1990-ben a Fiatal Demokraták Szövetségének jelöltjeként országgyűlési képviselővé választották. Szülővárosában, Csornán háromszor lett egymás után egyéni országgyűlési képviselő. Több cikluson keresztül részt vett az Országgyűlés alkotmányügyi, törvényelőkészítő és igazságügyi bizottságának munkájában.

1998-ban a Magyar Országgyűlés elnökévé választották, mely tisztséget 2002-ig látta el. 2002. és 2006. között a Fidesz országgyűlési frakciójának vezetője volt.
2009-ben az Európai Parlament tagjává választották, a környezetvédelmi, közegészségügyi és élelmiszerbiztonsági bizottság alelnökeként dolgozott.

2012-ben a Fidesz-KDNP frakciószövetség Magyarország köztársasági elnökének jelölte. Május 2-án, a parlamenti szavazás napján Lezsák Sándor, az Országgyűlés elnöke ezekkel a szavakkal mutatta be:

Olyan ember, aki megtapasztalta a kemény kétkezi munka szigorú világát, aki ismeri, mit jelentenek a saját erőből való boldogulás küzdelmei, aki jól ismeri a jogtudomány összetettségét, és aki a politikai élet útvesztőiben is mindig az egyenes utat követte.

Az Országgyűlés 2012. után 2017. március 13-án Áder Jánost ismét köztársasági elnökké választotta, így összesen tíz esztendőn keresztül tölthette be hivatalát.

Elnöksége zsinórmércéjévé Kölcsey Ferenc szavait választotta:
„A HAZA MINDEN ELŐTT”.

Kezdeti ígértéhez híven mindvégig képviselte a magyar értékeket és érdekeket. Kiemelt feladatának tekintette a magyar tehetség elismerését – legyen szó pályakezdő fiatalok támogatásáról, világraszóló magyar sikerek széles körű megbecsüléséről, vagy éppen honfitársaink tudományos, művészeti, gazdasági teljesítményének megsüvegeléséről.

Erről így vallott:

…akik tudásukkal, tehetségükkel, szorgalmukkal és tisztes helytállásukkal szolgálják saját környezetük, családjuk és közösségük boldogulását, több figyelmet és megbecsülést érdemelnek.

Igyekezett szélesebb nyilvánosságot biztosítani a legkiválóbb hazai törekvéseknek, hasznos fejlesztéseknek, egyéni és közösségi jó gyakorlatoknak. Példaértékű kistérségi kezdeményezések, innovatív vállalkozások számára segített a bemutatkozással lehetőségekhez jutni.

A szolidaritás, a közös célok iránti felelősség és az önérdek alárendelésének jelentőségére hívta fel a figyelmet a koronavírusjárvány idején. Feleségével, Herczegh Anitával közösen létrehozta a Regőczi Alapítványt (Regőczi István Alapítvány a Koronavírus Árváiért), mely a legelesettebbeknek, a Covid-19-járványban szüleiket elveszítő gyermekeknek és fiataloknak kíván hosszú távú segítséget nyújtani.

„Miről is szól a fenntartható fejlődés? Az életünkről. A ma élőkről és a jövőben megszületendők életéről, életesélyeiről, életminőségéről. Problémáink ismertek. (…) Nincs más hátra, cselekednünk kell.”

Áder János egész elnöksége alatt személyes elkötelezettséggel dolgozott azon, hogy a környezeti fenntarthatóság szempontjai egyre szélesebb körben, egyéni és közösségi, elvi és gyakorlati, gazdasági és technológiai, napi és hosszú távú döntéseinkben is érvényesüljenek. Középiskolákban és egyetemeken tartott klímaelőadásokat, felszólalt az ENSZ fórumain.

A hazai és nemzetközi nyilvánosságban, szakmai és közéleti rendezvényeken figyelmeztetett a válság jeleire, és azonnali tettekre buzdított. Szerepvállalása nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a természeti értékek megóvása, a vízválság vagy a klímaváltozás mindannyiunk életét befolyásoló szempontjai napi beszédtémává, a felelősségteljes gondolkodás és jövőért való cselekvés sarokköveivé váljanak.

Ennek jegyében hozta létre a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítványt is. Második köztársasági elnöki mandátumának lejártával az Alapítvány kuratóriumának elnökeként kívánja folytatni a megkezdett munkát.