Népes közönség előtt mutatták be A haza minden előtt című, Áder János köztársasági elnökségének tíz esztendejéről szóló könyvet a Matthias Corvinus Collegiumban (MCC). Az eseményen Szalai Zoltán, az MCC igazgatója kérdezte a korábbi államfőt, aki jelezte: nem klasszikus memoár született, hanem egy olvasmányos beszélgetés, amelyben az alkotmányos szerepkörrel kapcsolatos felfogásáról mesél, és számos érdekességet oszt meg a tíz év döntéseinek hátteréről, a személyes tapasztalatokról, emlékezetes pillanatokról. Áder János a könyv témái közül kiemelte a nemzeti egység megélésének élményeit. Például, ahogy „el lehetett veszni” a csíksomlyói tömegben, vagy amikor a csángók azzal fogadták Lészpeden, hogy ők már több mint négy évszázada várták a magyar királyt, de az elnöknek is örülnek.
A törvényekkel kapcsolatban a volt elnök megjegyezte: több mint négyszer annyi törvényt küldött vissza az Országgyűlésnek, illetve továbbított az Alkotmánybíróságra, mint amennyit ugyanennyi idő alatt Göncz Árpád. Ugyanakkor nem a számok az érdekesek, mert minden észrevétel, kifogás vagy vétó más és más. A kérdésre, hogy a természetvédelem hogyan lett kiemelt terület, Áder János elmondta: a fenntarthatóság és a klímavédelem sokkal több, mint „zöldpolitika”. Ezt a szerteágazó, a többi között a vízvédelmet, a mezőgazdaságot, a biodiverzitást, az erőforrásaink megőrzését, vagy a körforgásos gazdaságot érintő témát ki kell emelni az ideológiai csatározásokból, és kulcskérdéssé kell tenni, mert az életünkről, a jövőnkről van szó.
A beszélgetés végén a volt köztársasági elnök megjegyezte: az elmúlt évek számos olyan eredményét, fejlesztését látjuk magunk körül, amelyekre – pártállástól függetlenül – mindannyian büszkék lehetünk. „Nyitott szemmel kell járni, és észre kell venni a jót is”.

Kép: MTI/Soós Lajos