Közélet
2026. február 11.

Első kézből

Váratlanul érte az államfői felkérés – derült ki abból a beszélgetésből, amelyet Áder János a Mathias Corvinus Collegium (MCC) székesfehérvári képzési központjában Szalai Zoltán főigazgatóval folytatott. Az esemény apropóját az adta, hogy immáron második kiadását érte meg A haza minden előtt – Áder János tíz elnöki éve című, novemberben napvilágot látott könyv.

A beszélgetésen a volt köztársasági elnök elmondta: egy hónap gondolkodás után döntött. Ennek a döntésnek a következménye tíz év lett a Sándor-palotában: a jelenlévők a könyv kapcsán érdekességeket hallhattak a szerepkörrel járó felelősségről, dilemmákról éppúgy, mint annak emberi oldaláról. Számos tapasztalatáról Áder János a kötetben mesélt először nyilvánosan.

A volt államfő szerint 1990-2000 között még színvonalas viták folytak az Országgyűlésben, de „ma tőmondatos üzenetek, szilánkosra tört mondatok, Facebook-szintű vélemények” vannak mindenről. A közbeszéd színvonala egyre romlik. Az egymással vitázó Deák Ferenc és Kossuth Lajos politikai megnyilvánulásai viszont 150 év távlatából is példaértékűek lehetnek a mai politikusok számára. Áder János számára fontos mérce volt: nemet mondani az öncélúságra, a békétlenségre és az elvtelenségre. Az elmúlt 16 évre visszatekintve úgy látja: jelentősen gyarapodott a közvagyon – példaként szólt az autópálya-építésekről, a kulturális beruházásokról, templomok, óvodák, bölcsődék, tanuszodák felépítéséről, belvárosok megújulásáról.

Kép: MTI/Vasvári Tamás