Klímavédelem
2023. szeptember 28.

Új szemlélet kell!

A mezőgazdaság minden szereplőjétől, de a fogyasztóktól is új szemlélet kell, hogy az élelmünk minőségéért és biztonságáért felelős mezőgazdaság ne zsigerelje ki a talajt. A termőföldet, a vizet és az ökológiai sokféleséget meg kell őrizni a következő generációnak – hangzott el a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expó és Élményprogram szakmai előadásainak második napján, amely Áder János és Nagy István agrárminiszter beszélgetésével vette kezdetét.

A Kék Bolygó Alapítvány kuratóriumi elnökének kérdésére a szaktárca vezetője elmondta: nagyon súlyos mértékű a termőföld minőségének romlása. Csökken a talajvíz szintje, a tápanyag- és szervesanyag-tartalom. Ezt fékezni kell technológiaváltással, okos talajműveléssel, helyes kultúraválasztással, a keletkező szervesanyag visszajuttatásával, kevesebb talajforgatással, kevesebb műtrágyával, tudatos vízgyűjtéssel, víztározással, az öntözés hatékonyságának növelésével. Erről pedig meg kell győzni a gazdákat, akik sokszor ragaszkodnak a régi, és immáron fenntarthatatlan módszereikhez. Az elsivatagosodás miatt fel kell hagyni a túlméretezett monokultúrák erőltetésével. A termőföld ne legyen végtelen „pingpongasztal”, mert az egysíkúság még kitettebb az aszálynak. Vissza kell telepíteni a védősávként működő fásszárúakat – a jövőben a kormány ehhez is ad támogatást.

Nagy István elmondta: a tavalyi szárazság után még nem tért magához a termőföld. Idén már sok volt a csapadék, de a „magsúly”, vagyis a termésminőség még nem állt vissza, a talajnak regenerálódnia kell. Áder János felvetésére, a módosított génállományú növények termesztésével kapcsolatban pedig megjegyezte: valóban vannak az Unióban liberalizációs törekvések. A fajon belüli beavatkozás (NGT) kontrolláltan, szigorú követéssel elfogadható lehet (szemben a GMO-val), de az fel sem merülhet, hogy ne a biztonság legyen a legelső.

2023. szeptember 28.

Kép: MTI/Bruzák Noémi