Magyarországon 2010 óta megnégyszereződött a megújuló forrásból előállított energia mennyisége – emelte ki az elmúlt évek fejlődésének mértékét Áder János Debrecenben. A Debreceni Református Kollégium Gimnázium és Diákotthon fiataljai előtt tartott klímaelőadásban a volt államfő megjegyezte: ez elsősorban a napelemszám növekedésének köszönhető, kisebb mértékben érkezik szélenergiából. A dicséretes bővülés mellett Áder János a megújulók korlátairól is őszintén beszélt. Mivel a napsütéses, szeles napok száma véges, ezért megoldandó feladat a jó időben termelt energia tárolása. A tárolás kérdésköre kapcsán a volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Alapítvány kuratóriumi elnöke beszélt a diákoknak a Planet Budapest Expón a közelmúltban bemutatott magyar újdonságról. A Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. kutatói minden eddiginél olcsóbb, hosszabb élettartamú, nagyobb tárolókapacitással rendelkező és ezért fenntarthatóbb energiatároló eszközt fejlesztettek, amelynek a nagyipari előállítása már 2027 végétől elkezdődhet. Az új technológia jó eséllyel átalakítja és környezetkímélőbbé teheti az akkumulátoripart.
Áder János a klímaelőadásokon megszokott további témákat is értintette. Felhívta a figyelmet például arra, hogy Magyarországon egyszerre kell védekezni az 5-8 évente menetrendszerűen érkező rekord vízállásokkal a Dunán és a Tiszán, miközben meg kell küzdeni a rendkívüli szárazságok és vízhiányos évek következményeivel. Mindkettőhöz komoly beruházásokra, az infrastruktúra fejlesztésére van szükség. Szóba került még a hulladék-újrahasznosítás, mely kapcsán jelezte: a műanyag visszaforgatása kulcskérdés. Az elektronikai eszközök pedig valóságos aranybányának tekinthetők – minél nagyobb arányban vissza kell nyernünk belőlük a ritka nyersanyagokat.

Kép: MTI/Derencsényi István