Klímavédelem
2023. november 17.

Félelem helyett válaszok

A károsanyag-kibocsátás csak a fosszilis energiahordozók korlátozásával csökkenthető. Ha azt lekapcsoljuk, marad az atomenergia – fogalmazott Áder János a Békéscsabai Szakképzési Centrum Vásárhelyi Pál Technikum és Kollégiumban tartott klímaelőadásán. A fenntarthatóság területeit érintő előadáshoz ezúttal is a diákokkal folytatott, változatos témájú párbeszéd csatlakozott.

Szóba került például a pusztaföldvári lítium. A Békés vármegyei olajkitermelés során a földből érkező víznek magas a lítiumtartalma. Ha ennek hasznosítására találnak nagyüzemi, a környezetvédelmi szempontoknak is megfelelő technológiát, akkor ez biztosan óriási üzlet lesz – jegyezte meg a Kék Bolygó Alapítvány kuratóriumi elnöke.

A paksi bővítésről szóló kérdésre válaszolva Áder János elmondta, hogy a szakaszosan működő nap- és a szélerőművek nem tudnak stabil, időjárástól független, állandó, úgynevezett zsinóráramot előállítani. Azt csak alap-erőművekben (gáz-, olaj-, szén vagy nukleáris erőműben) lehet. És amíg nem tudjuk megoldani az áramtárolást, szükség lesz a kiegészítő erőművekre.

Ugyancsak a közönségből származó felvetésre került szóba az akkumulátorgyártás. Európában 60 akkumulátorgyár építése kezdődött már meg, vagy van tervben. A debreceni gyárat egy olyan cég építi, amelyik Németországban is épített már hasonlót. A volt köztársasági elnök elmagyarázta: Debrecenben az a félelem, hogy az akkumulátorgyár elhasználja a vizet, és beszennyezi a vízbázist. A gyár azonban csapvizet egyáltalán nem használ majd. Az elpárolgó vizet tisztított szennyvízből pótolják. A rendszer teljesen zárt, így normál működésben nem okozhat külső szennyezést. Létezik továbbá egy magyar technológia, amely az olajat, a festékmaradványt kiszedi a vízből. Ez a megoldás Debrecenben is alkalmazható lesz.

2023. november 17.

Kép: MTI/Lehoczky Péter