Klímavédelem
2026. február 03.

Erőforrás, életlehetőség, jövő

Úgy kell használnunk bolygónk erőforrásait, hogy megmaradjanak gyerekeink és unokáink életlehetőségei. Ez a mi felelősségünk – mondta Áder János Szolnokon, a Márai Sándor Kulturális Polgári Kör által szervezett Tisza-parti esték rendezvényen. A Zöld átmenet, energia, akkumulátortechnológia – Hol állunk, merre tartunk? című előadásában a Kék Bolygó Alapítvány kuratóriumi elnöke elmondta: a hazánkban megtermelt energia több mint 43 százaléka nukleáris alapú, egyharmada fosszilis erőművekből, 21 százaléka megújuló energiából, főként napenergiából származik. Az energiatermelésen belül a napenergia arányát tekintve Magyarország az Európai Unió első helyén áll – köszönhetően az elmúlt évek fejlesztéseinek.

Áder János előadásában azt is világossá tette: akkumulátorok nélkül nincs zöld átmenet. Fontos ugyanakkor, hogy a gyártásnál szigorú környezetvédelmi szabályokat kell betartani és betartatni, ezért az Európában működő mintegy 40 akkumulátorgyárat rendszeresen ellenőrzik. Közben folyamatosan zajlanak a fejlesztések, hogy az akkumulátorok élettartama hosszabb, gyártása, működése és újrahasznosítása egyre környezetkímélőbb legyen. Hamarosan, a Planet Budapest 2026 második napján bemutatkozik egy éppen ezt szolgáló, vadonatúj magyar akkumulátor-innováció.

Kép: MTI/Mészáros János