Interjúk
2021. november 04.

Áder János: Magyarország klímasemleges lesz – interjú a Magyar Nemzetnek

Közép-Európa fenntartható fejlődéssel foglalkozó rendezvénye, a Planet Budapest 2021 Fenntarthatósági Világtalálkozó és Expó szakmai előadók, kerekasztal-beszélgetések, valamint több mint 160 technológiai fejlesztéseket, innovatív termékeket és szolgáltatásokat bemutató kiállító segítségével igyekszik felhívni a figyelmet a klímaváltozás kockázataira. A november 30. és december 5. között tartandó rendezvény fővédnökével, Áder János köztársasági elnökkel beszélgettünk. Az államfő hangsúlyozta: Magyarország vállalta és törvényben rögzítette, hogy az ország 2050-re klímasemleges lesz.

– Hogyan született meg a fenntarthatósági világtalálkozó gondolata?

– 2013 és 2019 között három budapesti víz-világtalálkozót rendeztünk, amelyek fővédnökeként elmondhatom, sikeres bemutatkozást jelentettek a magyar vízipari szereplőknek, tanácskozási lehetőséget a témával foglalkozó döntéshozóknak, kutatóknak, tudósoknak, szakértőknek. A víz-világtalálkozókon elfogadott állásfoglalások egy része később beépült különböző ENSZ-dokumentumokba, és elkezdtünk gondolkozni azon, hogyan lehetne ezt a sikeres kezdeményezést folytatni. Arra jutottunk, hogy ne szűkítsük le a találkozót csak a víz témakörére, hiszen olyan égető problémákkal is foglalkoznunk kell, mint a klímaváltozás, a környezetszennyezés, a hulladékkezelés, az energiafelhasználás vagy az élelmiszerbiztonság. Az ENSZ közben elfogadott 17 fenntartható fejlődési célt, ezért úgy döntöttünk, legyen a központi téma a fenntarthatóság. Így jött létre a Planet Budapest 2021 Fenntarthatósági Világtalálkozó és Expó, természetesen nem elfeledkezve a víz témaköréről és a vízválság problémájáról sem.

– Miben lesz más a rendezvény a víz-világtalálkozókhoz képest?

– A korábbi találkozók két elemét megtartottuk: lesz egy tudományos, szakmai tanácskozás és egy, az innovációkat bemutató kiállítás. Újdonság azonban a közönségprogram, valamint a kifejezetten a fiataloknak szóló élményprogram is. A konferencia szakmai előadókkal, vitákkal és kerekasztal-beszélgetésekkel zajlik. Az új helyszínen, a Hungexpo területén ezúttal lényegesen nagyobb kiállítótér áll rendelkezésünkre, ezért több cég számára adhatunk lehetőséget a bemutatkozásra, több mint 160 szakkiállítót várunk. További lényeges különbség, hogy szélesebb a földrajzi merítés bázisa: a tudományos, szakmai vitára ahogy eddig is, a világ számos pontjáról jönnek előadók, a kiállítók között pedig a magyarországi cégek mellett a másik három visegrádi országból, Szlovákiából, Csehországból és Lengyelországból érkeznek kiállítók.

– Ezek szerint egyre nagyobb a kört foglalkoztat a fenntarthatóság.

– Számos országnak és vállalatnak vannak innovációi, ötletei és megoldásai. Emellett az a nem titkolt szándékunk, hogy ha ezek a cégek Magyarországon találkoznak, együttműködésük esetén új, közös termékekkel tudnak majd megjelenni a piacon – amire egyébként a víz-világtalálkozók után is volt példa.

– Az ismeretterjesztő élményközpont érdekes, interaktív formában mutatja be a fenntartható fejlődés fontosságát. Pontosan mire számíthatnak az odalátogatók?

– A Your Planet fenntarthatósági közönségprogramok részeként tizenegy fenntarthatósági célról ugyanennyi kiállítótéren fogunk közérthető információkat nyújtani a látogatóknak, részben interaktív formában. Ilyen például az ökoszisztémák védelme vagy a biológiai sokféleség megóvása. Elgondolkodhatunk azon, hogy mit jelent a tudósok által hatodik kihalási hullámnak nevezett jelenség, és milyen veszélyt jelent nemcsak a természetre és környezetünkre, de ránk, emberekre nézve is. Egy másik terület a vizes élőhelyek, vagyis a tengeri és édesvízi élővilág védelme. Hogyan lehet eljutni odáig, hogy a szárazföldi területek és a tengerek, óceánok harminc százaléka védetté váljon? A kiállítás témája továbbá a műanyagszennyezés, a túlzott PET-palack-használat. Mi történik, ha a műanyagot nem gyűjtjük szelektíven, nem hasznosítjuk újra, hanem eldobjuk, és aztán az ártéren vagy a folyó fenekén rakódik le, vagy ott fog úszni a víz felszínén?

– Milyen előrelépéseket vár a világtalálkozó eredményeképpen?

– Minden egyes tudományos tanácskozásnak az a célja, hogy konszenzus jöjjön létre a tennivalókról. Azt gondolom, hogy nagyon színvonalas panelbeszélgetéseket hallhatunk majd. Az, hogy nemcsak a problémákról, de azok megoldásáról is beszélünk, már önmagában érték. A vállalkozások bemutatják javaslataikat és ötleteiket: lesznek köztük olyanok, akik már a korábbi vízvilág-találkozókon is bemutatkoztak, és találmányaikkal azóta is rendszeresen részt vesznek kiállításokon, újabb szimpatizánsokat és vevőket szerezve. Láthatunk majd új termékeket, amelyek most fognak először bemutatkozni, és olyan innovációkat is, amelyek még csak az ötlet szintjén léteznek, vagyis az ipari szinten még nem tudtak piacra jutni. A jó ötlet keresi a jó finanszírozót, és a kettő találkozásából piacképes termék születhet.

– Említene néhányat az új innovációk közül?

– Az egyik ilyen termék neve Water & Soil, magyarul VízŐr, amelynek lényege, hogy egy speciális folyadékot megfelelő koncentrációban a talajra permetezve csökkenthetjük a talaj párolgását. Vagyis a talaj vízháztartása javul, így amikor nincs sok eső vagy nem tudunk öntözni, nagyobb lesz a növény túlélési esélye és a terméseredmény is. Egy másik cég terméke a Humin Aqua, amely huminsavat tartalmaz. Az eljárás lényege, hogy a sok évtizedes gazdálkodás következtében a talaj összetétele és biológiai értéke egyaránt degradálódik, vagyis kevesebb tápanyag van benne, mint amit a növények hasznosítani tudnának, ezért a termés is silányabb lesz. A Humin Aqua viszont regenerálja a talaj termőképességét. Ha ezzel javítjuk a talaj termőképességét, a vízháztartását pedig a másik szerrel, a kettőből jelentős termésnövekedés várható. Egy további innováció a hidropóniás növénytermesztés, amelynek az a lényege, hogy mesterséges körülmények között, termőtalaj nélkül, víz és megfelelő ásványi anyagok hozzáadásával hogyan lehet különböző zöldségeket termeszteni olyan helyeken, ahol korábban erre nem volt lehetőség, például városi pincékben. Érdekes még a napelemes térkő, amely újrahasznosított műanyagból készül és energiatermelésre használható. Erre egyébként én magam is rendkívül kíváncsi vagyok. Ezek mellett persze még számtalan újdonsággal találkozhatnak az érdeklődők.