Ön legutóbb visszaküldte a parlamentnek a médiatörvény kiegészítését. Milyen mértékben befolyásolja Önt az, ahogyan a magyar törvényeket Európában fogadják?
Három dologra kell ügyelnem: a törvények alkotmányosságára, a törvénynek a parlament ügyrendjének megfelelő létrejöttére és nemzetközi szerződésekből származó kötelezettségeinkre. Nem létezik olyan negyedik szempont, amely munkám és döntéseim során befolyásolna.
Ha államfőként áttekinti a magyar médiát, gondolja-e, hogy a médiatörvények beválnak majd, vagy osztja a nyugati megfigyelők aggodalmát a magyarországi sajtószabadsággal kapcsolatban?
Szeretnék visszakérdezni: nem gondolja, hogy Magyarországon számtalan sajtótermék, rengeteg országosan vagy regionálisan sugárzó TV- és rádióadó van, és hihetetlen számú hírportál tevékenykedik az interneten? A médiatörvény hatálybalépése után ezek közül hányat szüntettek meg? Egyet sem. Lehet, hogy valaki gazdasági megfontolásokból vagy a válság miatt kivonul a piacról, de politikai nyomásra vagy önmagában a médiatörvény miatt senki nem tett ilyet. Én egyetlen ilyen esetről sem tudok. A sajtó pont olyan szabad, mint Németországban. Nálunk – csakúgy, mint Önöknél is – még sosem volt hiány a mindenkori kormány vagy politikusok kritizálásában, és nem hiszem, hogy ez valaha is megváltozna. És egy demokráciában ez így van rendjén.
Hogyan viszonyul Ön az európai intézményekből érkező kritikához?
Jelenleg az EU valamennyi tagállama ellen folytat kötelességszegési eljárást a Bizottság. Az eljárások számát tekintve Magyarország a középmezőnyben helyezkedik el. A válság az Uniót is – és ezáltal annak részeként Magyarországot is – új kihívások elé állította, és érthető, hogy ez a korábbinál több konfliktussal jár együtt. Európában nagy változások vagy legalábbis nagy döntések előtt állunk. Az Unió döntési mechanizmusai azonban nem arról híresek, hogy elkapkodnának valamit. Ilyen időkben érthető, ha a hangulat feszültebb a korábbinál. Végső soron azonban mégiscsak az a legfontosabb, hogy a konfliktusok okos kompromisszumokkal végződjenek. Ha ennek ellenére van néhány vitás kérdés, amelyben mindkét fél ragaszkodik az álláspontjához, úgy ezeket az Európai Bíróság előtt kell tisztázni. De hát ezért van ez az intézmény.
Mit fog Ön tenni, hogy Magyarország tekintélye ismét nagyobb legyen?
Nem hiszem, hogy ehhez valamilyen mesterséges erőfeszítésre volna szükség. Én teszem a kötelességemet. A világon és Európában van elég probléma. Én a megoldások számát szeretném szaporítani. És ez csak a kölcsönös tisztelet nyelvén lehetséges.
A magyar államelnökkel Georg Paul Hefty beszélgetett.