Interjúk
2012. július 23.

Áder János köztársasági elnök interjúja a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak

Ön négy évvel idősebb Orbán Viktor pártelnöknél, akivel együtt a Fidesz alapítói közé tartoznak. Milyen szerepet játszott ez a korelőny az Ön politikai pályafutásában?

(Nevet.)

Orbán Viktor miniszterelnök első kormánya idején azért lett házelnök, mert ez a hivatal nagyobb függetlenséget nyújtott Önnek, mint egy miniszteri poszt?

(Nevet.) Ennek praktikus okai voltak. Sokunk számára fontos tanulság volt az, hogy Antall József, az első szabadon választott miniszterelnök pártja, az akkori Magyar Demokrata Fórum nemcsak a választásokat veszítette el, hanem a párton belüli összetartó erő is meggyengült. Ennek egyik oka az volt, hogy a Fórum valamennyi vezető embere kormányzati hivatalt vállalt, és így szükségképpen elárvult a pártmunka. Ez csapda, hiszen egy demokráciában jól működő párt szükséges ahhoz, hogy sikeresen szerepeljen a választásokon. Kockázatos tehát, ha a győztes párt valamennyi vezető politikusa kormányzati funkciót vállal.

A párt vezetése volt tehát elsődleges, és nem a házelnök hivatala?

A parlament elnöke voltam, és a Fidesz vezetői közé tartoztam. Arra törekedtem, hogy mindkét feladatomnak megfeleljek.

Milyen megfontolások vezették Önt akkor, amikor 2008/2009-ben úgy döntött, hogy az Európai Parlamentbe jelölteti magát?

Ezt gyakran megkérdezték tőlem. Egész életemben szívesen tanultam, és vállaltam új feladatokat. Miután már voltam választási kampányfőnök, a párt ügyvezető alelnöke, a parlament alelnöke, házelnök és frakcióvezető, úgy véltem, hogy megérné ezeket a tapasztalatokat európai ismeretekkel kiegészíteni. Ez volt életem egyik legjobb döntése. Új barátokra leltem Brüsszelben, és új kérdéseket fedeztem fel. Belülről láttam rá az európai folyamatokra és az intézményi hálózatra, amiről – elismerem – korábban keveset tudtam.

Németországban az a gyakorlati szabály érvényes, hogy aki az Európai Parlamentbe vált, az lezárta belföldi karriertervezését. Ez Önnél is így volt? Mekkora volt az Ön befolyása Brüsszelből Budapestre?

Amikor Brüsszelben dolgoztam, mindig megpróbáltam hazámnak segíteni, nem törekedtem azonban befolyásra Magyarországon – noha ennek ellentmondani látszik az, hogy most a Sándor-palotában (az államelnök hivatalának székhelyén) beszélgetünk. (Nevet.)
Vannak az életben véletlenek és tervezett dolgok. Nem tudom, hogy az államelnök hivatali székhelye a tervezett dolgokhoz vagy a véletlenek közé tartozik-e. Én sem tudom, hogy véletlenről vagy életem sorsszerű momentumáról van-e szó. Biztos vagyok azonban abban, hogy Ön is azt tételezi fel, hogy kizárt dolog ilyesmit előre megtervezni. Van egy szép magyar mondás, amely fegyelemre és alázatra int: „Ember tervez, Isten végez”. Én azt terveztem, hogy még legalább egy választási cikluson át, tehát 2019-ig Brüsszelben fogok dolgozni. Erre rendezkedett be a családom, ennek megfelelően választottak iskolát a gyerekek. De hát az élet néha így alakul.