2014. április 24.

USA, Rubik-kocka, kiállítás

Áder János köztársasági elnök New Jerseyben részt vett és beszédet mondott a Rubik-kocka feltalálásának 40. évfordulója alkalmából rendezett kiállítás megnyitóján a Liberty Science Centerben.

Rubik Ernő kockája a legnagyobb magyar találmányok sorába tartozik – jelentette ki Áder János köztársasági elnök a New York-i magyar főkonzulátuson csütörtökön tartott sajtótájékoztatóján, amelyet a Beyond Rubik’s Cube (Túl a Rubik-kockán) című nagyszabású interaktív kiállítás ünnepélyes megnyitója előtt tartott.

Az államfő az MTI kérdésére kifejtette, köztársasági elnökké választásakor megfogadta, hogy hivatalában híven képviseli a magyar érdekeket és értékeket, s ezért tartja fontosnak, hogy részt vegyen a világhíres logikai játék feltalálásának 40. évfordulója alkalmából az Egyesült Államokban megrendezett kiállítás megnyitóján.

A tárlat, amely kilenc hónapon át lesz látható a Jersey Cityben található Liberty Science Centerben (LSC), 2015-től világkörüli útra indul, és a tervek szerint hét év alatt – Budapest érintésével – járja majd körbe a Földet.


A képen: Áder János és a kocka feltalálója, Rubik Ernő az idén 40 éves Rubik-kocka tiszteletére rendezett kiállítás megnyitóján.

„Azért vagyunk itt New Yorkban, mert egy fontos magyar értéket és a magyar értékeket képviseljük, hiszen nemcsak a Rubik-kockáról fogok itt ma este beszélni, hanem olyan értékekről is, amelyek magyar emberekhez, magyar tudósokhoz köthetők” – mondta a köztársasági elnök.

Utalt az olyan találmányokra, mint Szent-Györgyi Albert C-vitaminja, Bíró László golyóstolla, Neumann János számítógépe, Galamb József és Farkas Jenő Ford T-modellje, valamint Teller Ede szerepére az amerikai nukleáris fegyver kifejlesztésében. Mint mondta, a Rubik-kocka ezek sorába tartozik, amelyre büszkék lehetünk.

Az elnök hangsúlyozta, hogy a világhódító bűvös kocka több vonatkozásban is bekerült a „leg”-ek kategóriájába: ez a legrégebb óta a piacon lévő, leginkább közkedvelt játék, amelyből a legtöbbet adták el.


A képen: Áder János és a kocka feltalálója, Rubik Ernő az idén 40 éves Rubik-kocka tiszteletére rendezett kiállítás megnyitóján.

„Leginkább ez a játék volt az, amely másokat újabb gondolkodásra, újabb logikai játékok kitalálására, más logikai feladványok megoldására ösztönzött, és őszintén remélem, hogy a mai találkozás lehetőséget nyújt arra, hogy erre a kockára majd úgy gondoljanak, mint amelyre a leginkább, legtöbbször, a leggyakrabban Magyarország, a magyar tudományosság, a magyar találmányok jutnak majd az amerikaiaknak is az eszébe” – mondta.

Áder János a sajtótájékoztatót követően a főkonzulátuson közös ebéden vett részt Rubik Ernővel és a New York-i Magyar Tudományos Társaság tagjaival.
 

***

Fontosnak tartja Áder János köztársasági elnök az Amerikában sikeressé vált magyar tudósok hazacsábítását, annak érdekében, hogy átadhassák tudásukat magyarországi kollégáiknak.


A képen: Áder János és felesége, Herczegh Anita Rubik Ernővel beszélget Magyarország New York-i főkonzulátusán.

Az államfő erről az M1 Az este című műsorában beszélt csütörtökön. A felvétel a New York-i magyar főkonzulátuson készült azelőtt, hogy az államfő helyi idő szerint este megnyitotta Jersey Cityben a Liberty Science Centerben (LSC) a Beyond Rubik’s Cube (Túl a Rubik-kockán) című nagyszabású interaktív kiállítást. Ennek apropóját az adja, hogy 40 éve találta fel Rubik Ernő a bűvös kockát.

Áder János az interjúban hangsúlyozta: már az is hasznos lehet, ha egy, vagy akár fél évre hazalátogatnak az Amerikában sikeressé vált magyar tudósok. Amennyiben átadják tudásukat, az nem csak Magyarország, de az egész világ hasznára válhat – hangsúlyozta.


A képen: Áder János, Paul Hoffman, a Liberty Science Center főigazgatja és Kim Guadagno, New Jersey alkormányzója kipróbálja az egyik kiállított eszközt a kiállítás megnyitóján.

Ugyanakkor fontosnak tartja azt is, hogy napi kapcsolatot alakítson ki az anyaország és az Amerikában kutatók-oktatók között – tette hozzá.

Az államfő arról is beszélt, hogy legutóbb Rubik Ernőt látta vendégül egy „tiszteletvacsorán”. Erre olyan embereket, tudósokat, művészeket, de adott esetben szakmunkásokat hív meg, akik komoly teljesítményt nyújtottak a saját területükön.

Áder János azt mondta, Rubik-kocka nem pusztán egy játék, hanem egyfajta inspirációt is jelent a kultúra és a tudomány művelői számára egyaránt.

MTI