Beszédek
2018. november 26.

Áder János köztársasági elnök köszöntője az Euroskills2018 díjazottjainak tiszteletére adott ebéden

Tisztelt Vendégeink, Hölgyeim és Uraim!

Egy történetet szeretnék elmesélni Önöknek. Volt egyszer egy szegénylegény…

Sok mese kezdődik így, de a mi történetünk hőse valóságos személy. A19. század derekán született Magyarországon, Kner Izidornak hívták.

Édesapja könyvkötőként kereste 12 gyermekének neveléséhez igencsak szűkös kenyerét. Izidornak tetszett a papírral való munka, ő is kitanulta a könyvkötő szakmát.

A gépek azonban jobban érdekelték, nyomdász szeretett volna lenni. Felkerekedett hát, és az országot bejárva megtanulta azt, amit lehetett. Nem volt elégedett azzal, amit tapasztalt: elavult technológiákat, középkorias szinten megrekedt tudást látott mindenütt.

A saját elszántságán, szorgalmán és igényességén kívül semmije sem volt, de hitt benne, hogy ebből is kitelhet valami. 22 esztendősen saját vállalkozásba fogott. Saját betűkészlet híján az első nyomdabetűit ő maga készítette. Az első gépét is maga építette használt alkatrészekből.

Gyomán mindenki csodájára járt, hogy mit is akarhat egy ilyen ábrándos ötlettel ez az ember. Ám ő csak dolgozott szorgalmasan, mert hitte, hogy a minőség, a pontosság, a megbízhatóság a legjobb cégér.

Amikor egy alkalommal egyetlen éjszaka alatt kinyomtatott a jegyzőnek egy hatalmas tétel sorozási ívet, híre ment a kis gyomai nyomdának, hogy a sürgős, reménytelen eseteket is vállalják.

Kner Izidor pedig látta, hogy az ország modernizálódó közigazgatása nyomtatványok tömegét igényli, így hát megtervezte és legyártotta a saját példányait. Idehaza elsőként termékkatalógust készített leendő vevői számára.

A századfordulóra már a fél ország a megrendelője lett. Aztán a másik fele is. Nyomdája folyamatosan bővült. Nyomdászait jól megfizette – tudta, milyen nehéz munkát végeznek, hiszen már tekintélyes igazgatóként is minden áldott nap odaállt közéjük, együtt dolgozott velük: nyomdász maradt egész életében. Csak a tanulásban, a fejlődésben és a lelkiismeretes munkában hitt.

Hogy ne csak adóíveket, beadványokat, meghívókat és postai szelvényeket gyártson, szépirodalmi könyvkiadásba fogott. Gyönyörű kötetek, a magyar irodalom gyöngyszemei kerültek ki nyomdájából.

Folyton újításon törte a fejét, mindig akadt egy új, még hatékonyabb munkát eredményező ötlete. Óriási hatással volt a magyarországi szakképzésre, külön munkásotthont építtetett a vándortanoncoknak. Sokan csak azért akartak többet tanulni, hogy nála dolgozhassanak.

Amikor 75 esztendősen, 1935-ben meghalt, egy virágzó nagyvállalatot hagyott hátra, amely száznál is több alkalmazottnak adott munkát, és az egyik legnagyobb hazai nyomdának számított.

A gyár túlélte a történelem viharait: Gyomán mind a mai napig zakatolnak a nyomdagépek. A kikerülő termékeken ma is ott integet a nyomda 136 esztendős vándorkönyves márkajele.

Amikor szülővárosa szobrot állított Kner Izidornak, azt a mondatot írták rá, amit sokan, akik ismerték, számos alkalommal a saját szájából hallottak: „Életem értelme nem az, hogy nyomdász vagyok, hanem az, hogy szolgálok.”

Tisztelt Versenyzők! Kedves Díjazottak! Tisztelt Segítők és Felkészítők!

Ebben az élet-mesében nincsenek regényes fordulatok, sem varázslatos elemek. Kner Izidor munkásból szakember, inasból mester, mesterből sikeres vállalkozó lett. Örömmel végzett munka, tehetség, szorgalom, elszántság, megbízhatóság, pontosság, lelemény,szolgálatkészség. És persze alázat. Ezek a tulajdonságok mára sem veszítettek semmit értékükből.

Kedves Fiatalok!

Önök, akik sikerrel képviselték a magyar szakembereket az Euroskills idei, budapesti versenyén, már ismerik ezt az értékrendet. A jövőben is maradjon ez a mércéjük, és akkor az újabb sikerek sem maradnak el.