Beszédek
2022. március 14.

Áder János köztársasági elnök köszöntője a Kossuth- és Széchenyi-díjak, valamint a nemzeti ünnep alkalmából adományozott állami kitüntetések átadásán az Országházban

„A munka napja nehezebb, mint a veszélyé, mert a veszély az egyest éri csak, ellenben a munka gyümölcse az egész hazáé” – írta Kossuth Lajos, akinek az első felelős magyar kormány tagjaként bőséges része volt a munkában.

Az áprilisi törvények szentesítése után az újonnan választott országgyűlés megalakulásakor készült cikkében Kossuth arról értekezett, hogy a magyarok békére vágynak. De a szabadságért, a békéért vállalják a veszélyt is, készek áldozatot hozni. Ez pedig a további munkához szükséges erőnek – őt idézem – „kimeríthetetlen forrása”.

Kossuth akkor még okkal bízott abban, hogy az a munka, amit a kormány és az országgyűlés elvégez, az ország minden polgára számára értéket teremt. Akkor még úgy tűnt, hogy minden feltétel adott, hogy az ország békében gyarapodjon, gazdasága megerősödjön, a polgári átalakulás kiteljesedjen.

Cikkében így írt: „…a paradicsomért küzdeni kell. Isten a szabadság égi malasztját csak nehéz munkának adja bérül.”

Miniszterelnök Úr,
Házelnök Úr,
tisztelt Díjazottak és Kitüntetettek!

„Isten a szabadság égi malasztját csak nehéz munkának adja bérül”.

Látnoki szavak.

Őszre a magyar szabadságot már fegyverrel kellett védeni. Egy becsapott nemzet próbálta érvényre juttatni alkotmányos, törvényes igazát. A gazdasági gyarapodást szolgáló programot háttérbe szorította a háború.

Hiába várták, akarták Kossuth és társai a forradalom után mihamarabb a munka csendesebb, de hasznos napjait. Hiába fogadta el az országgyűlés a hűbéri viszonyokat lebontó, az ország polgárosodását elősegítő törvényeket. Hiába állt a magyar társadalom egy emberként a Batthyány-kormány törekvései mellett. Hiába volt világraszóló tett másfél évig kitartani a túlerővel szemben.

Az építkezéshez, a szellemi, anyagi gyarapodáshoz a legfontosabb feltétel hiányzott. Nem volt béke.

Világos után 18 év politikai békétlenség következett. A munka – amit a szabadságharc kényszerűen megszakított – csak a kiegyezés után folytatódhatott.

1867 után Magyarország újra maga dönthetett a saját sorsáról. A kiegyezés megteremtette a békés alkotómunka feltételeit. Olyan növekedés vette kezdetét, ami természetes módon adott teret a tehetségnek, a teljesítménynek. A politikai nyugalom és a gazdasági biztonság megnövelte a vállalkozási kedvet, a fejlődés párját ritkító korszaka kezdődött.