Beszédek
2021. június 23.

Áder János köztársasági elnök bevezető beszéde a Víz- és Klímaügyi Vezetői Testület (WLC) online fórumán

A Koalíció tagjai tudják, hogy a XXI. század legfontosabb kérdése a víz. Már ma is az, s a következő években még inkább az lesz. Mindannyian tudjuk, hogy a klímaváltozás hatásainak 80 %-át – aszályok, árvizek, gleccserek olvadása, tengerszint emelkedése – a vízen keresztül érzékeljük. Tudjuk, hogy 2003 és 2019 között 10 %-kal nőtt a talajból a levegőbe jutó víz mennyisége. Ennek fontos szerepe van a szélsőségesebbé váló időjárás kialakulásában.

Látjuk, hogy 40 év alatt az egy főre eső víz mennyisége megfeleződött, 36 országban pedig a kritikusnak tartott 1000 m3/fő/év alá csökkent. A világ népességének nagy része osztott vízgyűjtő területen él. Ezért a lokális megoldások mellett regionális és globális megoldásokra kell törekednünk.

Tudjuk, hogy az emberi tragédiák elkerülése, a gazdasági károk mérséklése szempontjából a megelőzés mellett az alkalmazkodás a legfontosabb, hogy időben és jó döntéseket hozzunk. Ehhez pedig megfelelő információra, kellő mennyiségű és jól használható adatra van szükségünk.

Ezért jött létre a Víz- és Klímaügyi Koalíció, amelyben számos ENSZ-ügynökség dolgozik együtt nemzetállamokkal és elhivatott cégekkel. Ennek a Koalíciónak az ösztönzésére született meg a Víz- és Klímaügyi Vezetői Testület, amelynek 14 társammal együtt magam is tagja vagyok.

A Testület egyik célja, hogy 2030-ra egy globális vízügyi megfigyelőrendszer kiépítését segítse elő. Az adatok alapján elvégzett elemzések segítenek, segíthetnek mindannyiunknak:

  • A gazdáknak a helyes földhasználatban, a megfelelő növényfajták kiválasztásában.
  • A beruházóknak befektetési döntéseikben.
  • A várostervezőknek az új településrészek kialakításában.
  • A kormányoknak és vállalatoknak az infrastruktúra fejlesztésében és modernizálásban.

Célunk, hogy ne elsősorban a problémákról beszéljünk – mert azokat már régóta látjuk –, hanem a megoldásokról. Olyan megoldásokról, ahol a politikai, gazdasági, környezeti, fenntarthatósági, társadalmi és a nemzetbiztonságot érintő kérdések egyaránt mérlegre kerülnek.

Meggyőződésünk, hogy fejlődésünk még fenntartható irányba fordítható, de a rendelkezésre álló idő vészesen fogy. Mindannyiunk felelőssége, hogy mielőbb cselekedjünk.