Beszédek
2016. május 24.

Áder János köztársasági elnök beszéde Becket Szent Tamás Esztergomban őrzött ereklyéjének londoni bemutatásán

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

„the spiritual rule”
A Nobel-díjas író, T. S. (Thomas Stearns) Eliot nevezetes verses drámája szerint ez volt az egyetlen fegyver Becket Tamás kezében.

The spiritual rule.
Mintha azt üzenné ez a pár, többféleképpen érthető szó, hogy Becket nemcsak a maga, vagy egyháza igazát védte. Hanem egy örökérvényű igazságot is.

A törvények betartásának kötelezettségét, a hatalommal szembeni kiállás szabadságát.

Úgy hiszem, akik itt vagyunk, egyetértünk abban, hogy példája ezért mutat túl minden egyházi, felekezeti és történelmi vitán. Nem csoda, hogy sokan tisztelték és még többen szerették.

Barátja volt Esztergom későbbi érseke, Bánfi Lukács, akivel még párizsi tanulmányaik során ismerték meg egymást. A barátság következménye, hogy magyar földön nagyon hamar lett Becket Tamás nevére szentelt templom. E barátságnak köszönhető, hogy hozzánk került és nagy becsben maradt meg Becket Tamás szent ereklyéje.

Kedves Barátaim!

Európa története nemcsak háborúskodások, cselvetések, álnok viták és politikai játszmák végtelen sora, hanem a közösen vallott értékek története is. Csak egy fontos példát említsek: a Magna Charta és a magyarok Aranybullája mindössze hét év különbséggel született (1215-ben és 1222-ben).

Mindkettőt hasonló törekvések hívták életre. Célul tűzve ki, hogy szilárd pillérekre építsék az állam rendjét, biztos törvényi alapot adjanak egy országnak.

Mi, angolok és magyarok hisszük, hogy az ősök tisztelete, a törvény becsülete és a hagyományok megőrzése nélkül egyetlen nemzet sem lehet erős.

Márpedig erős nemzetek nélkül nincs erős Európa. Európa erejét a történelmi hagyományaikra, értékeikre büszke, identitásukat megtartó nemzetek adják. Amelyek képesek felmutatni sok évszázados kultúrájuk egyediségét, és a 21. század új társadalmi, politikai kihívásai közepette is van erejük megvédeni azt.

Becket Szent Tamás évszázadok során megőrzött ereklyéjét most úgy hoztuk el ide, az Egyesült Királyságba, mint egy jelet.

A bizonyosság jelét, hogy hisszük: vannak időtálló – igaz, időről időre védelemre szoruló – örök emberi értékek. Tisztesség, hűség, méltóság, hagyományőrzés, törvénytisztelet, szabadság.

Közös otthonunk, Európa ilyen értékeken nyugszik.

És lelkiismeretét olyan hitvallók őrzik, mint amilyen Becket Tamás is volt. Olyanok, akik óvták és óvják az egyetemes emberi értékeket. Mindannyiunk támaszai ők. Bölcsen tesszük, ha ma is figyelünk tanulságos szavukra.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket.