Beszédek
2016. április 21.

Áder János köztársasági elnök beszéde az ENSZ székházában a fenntartható fejlődési célok végrehajtásáról rendezett konferencián

Elnök Úr!
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Tavaly szeptemberben itt, ebben a teremben nagy többséggel fogadtuk el a fenntartható fejlődési célokat. A 17 fenntartható fejlődési célt, amely, ha röviden akarjuk összefoglalni a lényegét, arról szólt, hogy egy jövőképet fogalmaztunk meg: mit is kell tennünk annak érdekében, hogy unokáinknak élhető bolygót hagyjunk örökül.

Ma azért gyűltünk össze, hogy arról beszéljünk, hogyan lehetne ezt a célt még hamarabb elérni, hogyan haladhatnánk a közösen kijelölt úton még gyorsabban. A rendelkezésemre álló szűk időkeret miatt ennek a jövőképnek egyetlen elemével szeretnék foglalkozni. Azzal, ami minden fenntartható fejlődési cél végrehajtásával összefügg. Azzal, ami életminőségünket, társadalmi, gazdasági kapcsolatainkat egyaránt befolyásolja. Azzal, ami minden országot, igaz, hogy nem egyforma mértékben, de érint. Ez pedig a víz.

A 20. századot sokan az olaj évszázadának tekintették. Még többen gondolják ma már úgy, hogy a 21. század a víz évszázada lesz. Miért? Az elmúlt hónapokban elemzések tucatjai láttak napvilágot, amelyek a jelenről még drámaibb képet rajzolnak, mint amit korábban gondoltunk. Hadd ajánljak az Önök figyelmébe három adatot ezekből az elemzésekből. A Föld népességének kétharmada, körülbelül 4 milliárd ember legalább egy hónapig vízhiányban szenved. Közülük körülbelül minden második, közel 2 milliárd ember olyan helyen él, ahol az év felében, tehát 6 hónapon keresztül vízhiány van. És félmilliárd ember él olyan településeken, ahol a napi vízfogyasztás duplája annak, mint amit a természet vissza tud pótolni. Tehát csak idő kérdése, évek, legfeljebb évtizedek kérdése, hogy ezeknek a településeknek mikor fogy el az édesvize.

A vízválság a Föld nagy részén nem fenyegető jövőkép tehát, hanem mindennapi valóság. És nemcsak az egy főre eső elérhető édesvíz mennyiségével van baj, hanem a víz minőségével is. Önök nagyon jól tudják, hogy számos helyen ugyan van víz, legalábbis valamilyen folyadék a csövekben, de ez emberi fogyasztásra nem alkalmas.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Ha nem tudjuk megoldani a vízbázisaink védelmét, ha nem tudjuk megakadályozni folyóink, tavaink, tengereink további szennyezését, ha nem találunk új megoldásokat a nagyvárosok vízellátására, ha nem tudjuk csökkenteni a helyenként 30-40%-os hálózati veszteséget, ha nem tudjuk az öntözött területek nagyságát növelni és az öntözés hatékonyságát javítani, ha nem tudjuk a mezőgazdasági földek degradálódását megállítani és ha nem tudunk az ipar számára elegendő mennyiségű vizet biztosítani, akkor a 17 fenntartható fejlődési cél egyikét sem tudjuk teljesíteni. Akkor a ma, a jelen drámai kérdéseit nem fogjuk tudni megválaszolni. És ez azért baj, mert a holnap, a közeli jövő kérdései is itt sorjáznak előttünk. Hadd ajánljak figyelmükbe ezek közül is kettőt.

2050-ig – viszonylag közeli jövő – kétmilliárd emberrel, kétmilliárd fővel nő a Föld népessége. Miközben fel akarjuk számolni a szegénységet, aközben ezeknek az embereknek az ellátásáról, élelmiszer-ellátásáról is gondoskodnunk kell. Szakértők szerint a most megtermelt élelmiszer duplájára lesz szükség 2050-re. Ha nincs megfelelő mennyiségű és minőségű vizünk, hogyan fogjuk ezt előállítani?

A másik az urbanizáció. 2050-re négy emberből három nagyvárosban fog lakni. Ez azt jelenti, hogy annyi várost vagy városrészt kell megépítenünk az előttünk álló évtizedekben, amennyit az elmúlt 2000 évben építettünk meg. Végiggondolta-e ennek valaki a logisztikai, várostervezési, városépítészeti, vízellátási konzekvenciáit?

A közös megoldások keresése mindannyiunk feladata. Magyarország, Önök bizonyára tudják, a fenntartható fejlődési célok kimunkálásában, elfogadtatásában jelentős szerepet vállalt. És szeretnénk a végrehajtásban is ugyanilyen fontos szerepet betölteni. Ezért szerveztük, szervezzük a II. Budapesti Víz Világtalálkozót ez év végére, ahová mindenkit szeretettel várunk, ahol politikusok, tudósok, vízügyi szakemberek és a pénzügyi finanszírozásban részt vevők beszélnek majd a végrehajtás kérdéseiről. Nem csupán a problémáról, hanem arról is, hogyan lehet a vízzel kapcsolatos kérdéseket minél hamarabb megoldani.

Köszönöm szépen a figyelmüket.