Beszédek
2022. január 10.

Áder János köztársasági elnök beszéde a diplomáciai képviseletek vezetőinek adott fogadáson

Søren Kierkegaard dán filozófus és teológus írta: „Két módon csaphatnak be. Az egyik, ha elhiszed azt, ami nem igaz, vagy ha nem fogadod el azt, ami igaz.”

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Elnöki munkám során a kezdetektől vallottam, hogy az országok közötti kapcsolat, a nemzetek közötti párbeszéd nem épülhet sem hazugságokra, sem az igazság tagadására.

Az elmúlt 10 évben azokat az értékeket képviseltem, amelyeket magyarként, a jövő nemzedékekre gondoló emberként, családapaként (s immáron nagyszülőként) is fontosnak tartok. Vonatkozzanak azok a múlt bevallására, a jelen vitáira vagy a jövő iránti felelősségre.

Elnökségem utolsó hónapjaihoz érve szeretnék köszönetet mondani Önöknek és az Önök által képviselt országoknak azért, hogy számtalan helyen és módon a partnereim voltak. Partnereim voltak az igazság elfogadásában, kimondásában és képviseletében.

2013-ban szerb kollégámmal egyetértésben fejet hajtottunk a második világháború ártatlan szerb és magyar áldozatai előtt. Elismertük az egymás ellen elkövetett bűnöket, és hitet tettünk a múlt lezárása és a megbékélés mellett.

Szlovákia köztársasági elnökével 2021-ben együtt adtuk át a két ország közös munkájával felújított borsi Rákóczi-kastélyt. Kinyilvánítottuk, hogy a közös örökség összeköt, nem pedig elválaszt minket.

A holokauszt 70. évfordulóján Budapesten, Mauthausenben, Auschwitzban és Jeruzsálemben is kimondtam, hogy a vallási, etnikai és bárminemű megkülönbözetés elfogadhatatlan, és hogy az állam, amely valaha nem védte meg polgárait, nem bújhat ki a felelősség alól: történelmi bocsánatkéréssel tartozik a holokauszt áldozatainak.

De idézhetném azokat a pillanatokat is, amikor felszólaltam az ENSZ klímacsúcsain, részt vettem a világ államainak ambiciózusabb klíma-vállalásra való mozgósításában és a Vízügyi Elnöki Testület munkájában. Kiálltam azért, hogy a környezetvédelem ne csak PR-akció, hanem a gondolkodásmódunk, a cselekedeteink sarokköve is legyen.

Budapesten pedig, amikor Víz Világtalálkozókat és fenntarthatósági csúcsot szerveztünk, azért álltam ki, hogy ne csak fenyegetést lássunk a klímaveszélyben, hanem lehetőséget is a változásra, a változtatásra. Külföldi útjaim során innovatív magyar technológiákat ajánlottam vendéglátóim figyelmébe, tudván, hogy ez nem csupán magyar gazdasági érdek, hiszen a kisebb környezetterhelés, a környezettudatosság mindannyiunk érdeke.

Amikor magyar közösségeket látogattam szerte a világban, minden alkalommal kiemeltem a határainkon túl élő magyarok gazdagító szerepét kétoldalú kapcsolatainkban.

A külföldön szolgálatot teljesítő magyar katonai kontingenseket látogatva jeleztem, hogy Magyarország megbízható és hűséges partner a nemzetközi béketeremtésben.

Ezek a találkozások az elmúlt, lassan 10 esztendőben megerősítették bennem a hitet, hogy az együttműködés nemcsak szimbolikus gesztus, patikamérlegen adagolt nyilatkozat, protokollegyezmények udvariasan hűvös bekezdése lehet. Sokkal több is lehet annál, elszántabb, tevékenyebb, eredményesebb.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Robert Schuman azt mondta: „A világbékét csak úgy lehet megőrizni, ha az azt fenyegető veszélyekkel arányban álló kreatív erőfeszítéseket teszünk.”

Az Európai Unió egyik alapító atyja, az európai integráció megálmodója szavaival kívánok mindannyiuknak béketeremtő szándékot, a nehézségek, a gondok leküzdéséhez egészséget, erőt.
A hazugság elutasítását.
Az igazság elfogadását.
Az új esztendőben is „a veszélyekkel arányban álló kreatív erőfeszítéseket’”.