Beszédek
2012. július 25.

Áder János köztársasági elnök beszéde a debreceni Pharmapolis Gyógyszeripari Tudományos Park avatásán

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Tegyük fel a kérdést: mi a fejlődés igazi motorja? Talán sokan vannak, akik elsőre azt válaszolnák: a pénz. De csakugyan így van-e? Valóban a pénz határozza meg a fejlődést?

Gondoljunk csak bele: miből születtek korunk legendás sikertörténetei? Pénzből vagy gondolatokból?

A legnagyobb vállalatok világszerte kis cégekként indultak napkelettől napnyugatig. A világhírű cégalapító, Suzuki Michio úr például egy saját maga készítette pedálos szövőszék árusításával kezdte. Nem volt sok pénze, de tele volt elszántsággal, ötletekkel és tehetséggel. A digitális világ újraértelmezője, az Apple alapítója, Steve Jobs világhódító karrierje pedig úgyszólván egy sufniból indult. Neki sem volt pénze, de tele volt újító gondolatokkal. Példák százai, ezrei, tízezrei állnak előttünk, amelyek mind azt bizonyítják, hogy a fejlődés valódi motorját nem a pénz jelenti, Nem a pénz, hanem az emberi gondolat. Az az egyedülálló képességünk, amely alkalmassá tesz minket új dolgok megálmodására és megvalósítására.

Ha jobban meggondoljuk a dolgot, a saját életünkben is ezt látjuk, ezt tapasztaljuk. Bármit is tegyünk, bármi is legyen a munkánk, tetteink igazi mozgatói mindig is akaratunk és gondolataink. Ha van jövőképünk, ha vannak álmaink, ha vannak elképzeléseink az előttünk álló lehetőségekről, akkor sokkal nagyobb eséllyel valósíthatjuk meg terveinket, mintha csupán pénzünk volna. Mert a pénz, bármilyen fontos is, csak nélkülözhetetlen eszköze, de nem hajtómotorja a fejlődésnek.

Így volt ez a legendás magyar gyógyszeripar megszületésekor is. Suzuki úrhoz vagy Steve Jobshoz hasonlóan Richter Gedeon sem volt gazdag ember. Nem volt túl sok pénze, de tele volt elképzelésekkel. Már akkor is nagy terveket szövögetett magában, amikor még csak egy patikát vezetett az Üllői úton. Akkoriban vetette papírra a következő gondolatot: „A cél az, hogy magyar gyógyszerkészítményekkel ellensúlyozzuk a külföldi behozatal versenyét, amelyet csakis akarattal, szorgalommal és tehetséggel nyerhetünk meg.” S lássunk csodát, alig egy évvel azután, hogy ezt a célt maga elé tűzte, bejegyezik az első Richter-szabadalmat, amelyet hamarosan több tucat gyógyszerszabadalom követ. Richter Gedeon tervei valóra váltása során lépésről lépésre haladt. Patikája előbb egy laboratórium alapja lett, a laboratórium pedig egy világszerte ismert gyógyszergyáré.

Ő és a hozzá hasonlóan gondolkodó és cselekvő emberek tették lehetővé, hogy a múlt század 30-as éveiben Magyarországot a világ hat legjelentősebb gyógyszergyártója között tartották számon.