Beszédek
2012. október 25.

Áder János köztársasági elnök beszéde a Bethesda Gyermekkórház újraalapításának huszadik évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Mindig jó érzés gyógyító környezetben, gyógyító emberek között lenni. Jó és megnyugtató, mert aki gyógyít, az reményt is ad. Reményt: azaz támaszt és segítséget nyújt abban, hogy a baj legyőzhető.

És még ennél is többet. Mert aki gyógyít, az már létével is azt üzeni nekünk, hogy nem vagyunk egyedül, nem vagyunk magányosak a bajjal vívott küzdelemben.

A diakonisszák tevékenysége is erről szól. Mint ahogy a gyógyító Krisztust megidéző „bethesda” szó jelentése, az „irgalom háza” is erre utal. Hogy a gyógyuló testnek a lélek adhatja a legerősebb támaszt, ma már nem szorul bizonyításra. És nemcsak a keresztyén hit tanításában gyökerező évezredes igazság okán, hanem mert a modern tudomány által igazolt kutatási eredmények sora is ezt bizonyítja.

Valóban semmi mással nem pótolható gyógyító erő lakozik a szeretetben, az elesettek gyámolításában, a betegek megsegítéséért vállalt cselekvő gondviselésben. Nem véletlenül mondta Ravasz László a múlt század elején, hogy „az a világ, amelyik felé haladunk, bármilyen formát öltsön, nem lehet el diakonissza nélkül”.

Tisztelt Gyógyító Közösség!

Az 1866-ban alapított Bethesda Kórház története épp oly kalandos, mint hazánké.

A Bethesda mindig is a szeretet és gondoskodás szigetét jelentette, de ahogy a tenger viharai sem állnak meg egy sziget partjainál, úgy a történelem viharai sem álltak meg a kórház kapuinál.

A Bethesda azonban erősebbnek bizonyult ezeknél a viharoknál. Mert ezek a viharok bárhogy is dühöngtek, elvonultak. És bármennyit is pusztítottak, a Bethesda mégis áll, működik, őrzi, ápolja hagyományait, és képes időről időre megújítani azokat.

A mai hálaadás is erről szól. Ez a csaknem másfél évszázad megannyi megpróbáltatást és megannyi sikert hozott az itt gyógyítóknak.

Ilyen megpróbáltatást jelentett az államosítás, melyre kétszer is sor került a kórház történetében. Először az 1919-es kommün idején, majd az ötvenes évek szintén minden egyetemes polgári érték megtagadására épülő szocialista Magyarországán.

A magát a világ leghumánusabb és legfejlettebb demokráciájának hirdető szocializmus nem tűrte el, hogy legyenek olyanok, akik szabad akaratukból, a szeretet szavát követve alkotnak közösséget. Nem tűrte el, hogy bármi és bárki saját teljesítménye jogán a hatalomgyakorlóktól függetlenül is létezhessen.

De hiába nem tűrték, és hiába tiltották, az itt dolgozók megőriztek minden megőrizhetőt a hely szelleméből, a Bethesda szellemiségéből.

Gyógyítómunkájukkal pedig nemcsak tekintélyt és szakmai elismerést vívtak ki maguknak, hanem azt is lehetővé tették, hogy a kórház, Közép-Európa egyetlen református gyermekkórházaként, többé ne csak az irgalom, hanem a remény és bizalom háza is lehessen az itt gyógyított gyermekek és szüleik számára.