Beszédek
2021. április 28.

Áder János fővédnöki köszöntője az Ökoindustria 2021 virtuális zöldipari expo és konferenciára (videóüzenet)

Leginkább azért, mert a világon elhasznált édesvíz több mint fele továbbra is tisztítatlanul kerül vissza a természetbe. Ezzel pedig a vízbázisok jövőbeli használhatósága sérül. És azért is, mert a városiasodás a vízkészletek koncentrálását igényli. Az országok jelentős részében ma még a városi vízgazdálkodásban is a lineáris gazdaságban követett módszer érvényesül.

Ennek pedig a szennyvíz mennyiségének növekedése a következménye – annak minden egészségügyi, társadalmi és környezeti hatásával együtt. Ha el akarjuk kerülni, hogy a világ egyre több vidékén már ma jelentkező vízválság globális válsággá váljon, akkor a szennyvízgazdálkodást is meg kell változtatni.

Bár drága a víztisztítás, a kereslet, a tiszta víziránti igény rendkívül gyors növekedésével lehet számolni. Innovatív technológiákkal, jó szervezéssel, jó marketinggel a korábbiaknál is jobb piaci lehetőségek várnak a magyar vállalatokra.

Harmadszor: elektromos autózás.

Az Országgyűlés törvénybe foglalta, hogy 2050-re elérjük a klímasemleges működést. Azaz csak annyi üvegházhatású gázt fogunk kibocsátani, amennyit a természet képes elnyelni és feldolgozni.

Mit jelent ez a közlekedés szempontjából? 2018-ban a teljes magyarországi kibocsátás CO2-egyenértékben számítva majdnem 64 millió tonna volt. Ebből 13 millió származott a közlekedésből és a szállításból.

Ahhoz, hogy 2050-re elérjük a klímasemlegességet, a teljes magyarországi kibocsátást 7 millió tonnára kellene redukálni. Ennek részeként a közlekedés emisszióját nagyjából nullára kell csökkenteni.

Ez a lépték túlmutat azon, amit a motorok hatékonyságnövelésével, az égési folyamatok optimalizálásával és a gépjárművek fogyasztásának csökkentésével el lehet érni. A közlekedésben olyan technológiaváltásra lesz szükség, amely érinti a meghajtást és az energiatárolást. Lényegében a jármű egészét.

Sok ehhez szükséges technológia már létezik, még több fejlesztése gőzerővel zajlik. Az ágazat szakemberei és a piaci elemzések azt vetítik előre, hogy az elektromos gépjárművek fejlesztése és tömeggyártása 2023-25 körül ér oda, hogy az árversenyben az elektromos autók felülkerekednek a hagyományos, belső égésű motorokkal meghajtott gépkocsikkal szemben.

A világ kormányai nagyon sok pénzt különítettek el arra, hogy a járvány okozta recesszióból a gazdaságaik mielőbb kilábaljanak, s ezt részben úgy tegyék meg, hogy már az új technológiák alkalmazására késztessék és az új piacokon elérendő sikerek felé ösztönözzék a cégeket. 86 milliárd USD-t fordítottak az utóbbi másfél évben a világon az elektromos autózás elősegítésére és egyéb közlekedési célokra.

Biztos vagyok benne, hogy a magyar cégeknek is van mit keresniük ezen a piacon. Az Ökoindustria a járvány közepette is sikeressé válhat, hiszen jókor, jó kérdésekkel szembesít, és jó megoldásokkal ajándékoz meg minket.

Az év végén a másik három visegrádi országgal együttműködve Planet Budapest 2021 néven egy Fenntarthatósági Expót szervezünk, ami tudományos tanácskozás és világkiállítás lesz egyidejűleg. Remélem, hogy az Ökoindustria szereplői közül többeket is köszönthetünk a Hungexpo területén kiállítóként vagy akár csak látogatóként.

Addig is eredményes munkát kívánok mindannyiuknak.