Egy teljes év csapadékmennyisége nem kevés, és legalább ennyi hiányzik a magyarországi földekről – derült ki Áder János klímaelőadásán, az edelényi Szent János Görögkatolikus Középiskolában. A rendkívüli tanóra keretében a volt köztársasági elnök mondandóját a vízhiány jól érzékelhető valósága köré építette. Jelezte például, hogy az aszály immáron nemcsak a nyári hőség velejárója – idén is hamarabb megérkezett hazánkba, és a téli-tavaszi csapadékhiány óriási károkat okoz a mezőgazdaságban.
Áder János diákokból álló hallgatóságával megismertette az „időszakos víztest” fogalmát. Hat éve még egy sem volt, ma már 37 olyan magyarországi folyóvíz ismert, amelynek a medrében csak az év bizonyos szakaszában van víz egyáltalán. A Kék Bolygó Alapítvány kuratóriumi elnöke szerint a folyószabályozások kora óta drámaian lecsökkent itthon a vízjárta területek mérete. A talaj kiszáradását tovább fokozza a klímaváltozás, valamint a monokultúrás, talajforgató, vegyszerhasználó mezőgazdaság. Az egyik legdrámaibb folyamat a Homokhátságon zajlik: a Duna-Tisza köze immáron félsivatagi jellegű terület. Itt és másutt is igaz, hogy nemcsak a felszíni talajréteg száraz, hanem a mélyebb rétegek vízkészlete sem töltődik vissza megfelelően. A vízhiány sok helyen laikus szemmel is érzékelhető: a Velencei tó vízszint-csökkenése a Napnál is világosabb. Áder János a riasztó helyzetjelentés mellett a diákoknak azt is megmutatta, hogy szakértők szerint milyen beavatkozás és szemléletváltozás segítheti a kilábalást a vízválságból.

Kép: Kék Bolygó Alapítvány